logo

Azərbaycan QHT-ləri ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasına müraciət ünvanlayıblar

17:13 06-10-2020 | icon 273
Azərbaycan QHT-ləri ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasına müraciət ünvanlayıblar

Azərbaycan Qeyri-Hökumət Təşkilatları adından ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasına müraciət ünvanlanıb

 YeniAvropa xəbər verir ki, müraciətdə deyilir:

“Hörmətli ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvləri.

Biz, Azərbaycan QHT-ləri Konqres üzvü Jackie Speier tərəfindən oktyabrın 1-də ABŞ Konqresinə təqdim olunan 1165 saylı qətnamə layihəsi ilə əlaqədar sizə böyük narahatlıqla müraciət edirik. Bu qətnamə layihəsindəki müddəaların BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq nizamnamələrini kobud şəkildə pozduğuna və bu illər ərzində ABŞ ilə Azərbaycan arasında qurulan qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq əlaqələrinin ruhuna zidd olduğuna tam əminik.

Ermənistan ABŞ da daxil olmaqla bütün dünya ölkələri tərəfindən tanınan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qəsdən pozur. Ermənistan ABŞ ilə güclü hərtərəfli əlaqələrə və strateji enerji-təhlükəsizlik tərəfdaşlığına sahib olan Azərbaycana qarşı təxribat xarakterli tədbirlər görür.

Bildiyiniz kimi, sentyabrın 27-dən Ermənistan silahlı qüvvələri – iriçaplı silahlar, minaatan və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından istifadə etməklə cəbhə xətti boyunca yaşayış məntəqələri ilə yanaşı, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərinə intensiv hücum edərək Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlar həyata keçirir. Ermənistan Azərbaycan Respublikasının çağırışlarına məhəl qoymadan açıq şəkildə və qəsdən mülki əhalini və uşaq bağçaları, məktəblər, xəstəxanalar kimi mülki infrastrukturu hədəf alır.

Oktyabrın 5-dək Ermənistanın öz ərazisindən top və raket hücumları nəticəsində 25 azərbaycanlı mülki şəxs öldürülüb, 127 nəfər yaralanıb və 500-dən çox yaşayış binası və mülki obyekt məhv edilib. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri münaqişə zonasından uzaqda yerləşən və əhalinin sıx məskunlaşdığı Naftalan, Yevlax, Ağcabədi, Beyləqan, Bərdə, Şəmkir, Gəncə, Mingəçevir, Xızı və Abşeron şəhərlərini intensiv və qəsdən atəşə tutur.

Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən su anbarı və əsas elektrik stansiyası yerləşən Mingəçevir şəhərinə iki raket hücumu olub. Beş yüz mindən çox əhalisi olan, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncə müvafiq beynəlxalq konvensiyalar tərəfindən qadağan edilmiş klaster bombalarla atəşə tutulub.

Təxribat xarakterli bu hərəkətlərlə Ermənistan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, beynəlxalq humanitar hüququ pozur və digər ölkələri münaqişəyə cəlb etməyə çalışır.

Beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin əsas qarantı olan BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair 822, 853, 874 və 884 (1993) saylı qətnamələrində açıq şəkildə tələb olunur ki, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmalıdır.

Bu qətnamələrdə Azərbaycana qarşı həyata keçirilən təcavüzkar addımlar qınanır, münaqişə tərəfi olmayan mülki şəxslər qorunur və ərazi əldə etmək üçün güc tətbiq edilməsinin yolverilməz olduğu vurğulanır, eyni zamanda, ərazi bütövlüyü, suverenliyi və Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı təkrarlanır.

Danılmaz faktdır ki, erməni lobbisinin xidmətlərindən istifadə edən Ermənistan Azərbaycana qarşı işğalçı və təcavüzkar niyyətlərini beynəlxalq aləmdə, o cümlədən ABŞ Konqresində tanıdır.

ABŞ-dakı Azərbaycan icmasının son petisiyalarını nəzərə alaraq, erməni lobbi qrupları tərəfindən Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı qərəzli münasibət və 1165 saylı qətnamə layihəsi buna sübutdur.

Subyektiv və ədalətsiz qətnamə layihəsi ABŞ-ın Cənubi Qafqaz bölgəsindəki enerji və təhlükəsizlik maraqlarına birbaşa təhlükə yaradır.

Biz inanırıq ki, ABŞ Konqresi təklif olunan 1165 saylı qətnamə layihəsini rədd edərək, ABŞ ilə Azərbaycan arasındakı uzunmüddətli əməkdaşlığa və hər iki dövlətin milli maraqlarına sadiqliyini nümayiş etdirəcək.

Müraciət 290 QHT tərəfindən imzalanıb:

1. Şəhla Xəlili - MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi

2. Mirvari Qəhrəmanlı - Neftçilərin Hüqularını Müdafiə Təşkilatı İctimai Birliyi

3. Sahib Məmmədov - Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası

4. Cəmilə Abdulova - "Eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərə sosial yardım" İctimai Birliyi

5. Vaqif Əmikişiyev- “Gənclik və Maarifçilik” İctimai Birliyi

6. Afiq Məmmədov - "Addım" Gənclərin İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi

7. Nabil Seyidov - Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyi

8. Cavid Şahverdiyev - Azərbaycan Demokratik İslahatların İnkişafı Mərkəzi İctimai Birliyi

9. Hafiz Əzəmmədov - Azərbaycan Gənc Marketoloq-Reklamçılar İctimai Birliyi

10. Qafqaz Dəmirov - Süleyman Rəhimov adına Qubadlı rayon ədəbi İctimai Birliyi

11. Həsən Həsənzadə - "Avropa Tələbələr Forumu - Bakı" İctimai Birliyi

12. Sultan Əzimzadə - "20 Yanvar" İctimai Birliyi

13. Mehriban Abdullayeva - "Demokratik Cəmiyyət və Qadın Hüquqlarının Müdafiəsi" İctimai Birliyi

14. Fatma Hacıyeva - "Vəfa" sosial problemlərin həllinə dəstək İctimai Birliyi

15. Cavidan Ağazadə - "Dostluq" gənclərin əlaqələndirmə mərkəzi İctimai Birliyi

16. Möhbubəli Nağıyev -"Balans" İqtisadi Maarifləndirmə İctimai Birliyi

17. Ramil Göyüşov - "Qərb-resurs" vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına dəstək İctimai Birliyi

18. Mehriban Zeynalova - "Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İctimai Birliyi

19. Səlim Balayev - "Ekoloq-2010" Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyi

20. Abil Zeynalov – Müharibə Veteranları İB

21. Nigar Mənsimova - "Ümid Yeri" xeyriyyə cəmiyyəti İctimai Birliyi

22. Bəxtiyar ƏIiyev - "Beynəlxalq hüquq assosiasiyası" İctimai Birliyi

23. Mətanət Quliyeva - "Əngəlsiz Düşüncə" sosial inkişafa yardım İctimai Birliyi

24. Gülqədəm Mirzəzadə - "Neftçalada qadınların sosial inkişafına dəstək" İctimai Birliyi

25. Nadir İsmayılov - "Orta Asiya və Güney Qafqaz Söz Azadlığı Şəbəkəsi" İctimai Birliyi

26. Elçin Quliyev - "Davamlı İnkişafa Doğru" İctimai Birliyi

27. Yaşar Zeynalov - "Yayım" Assosiasiyası İctimai Birliyi

28. Natiq Əhmədov - "Məlahətli Ana" uşaqlara yardım İctimai Birliyi

29. Aqil Məhərrəmov - Azərbaycan Uşaq Fondu

30. Məhəmməd Vəliyev - Azərbaycan Əfqanıstan Veteranları İctimai Birliyi

31. Şəhla Nağıyeva - "Sönməz Məşəl" Mədəni Əlaqələr İctimai Birliyi

32. Afət Alışova - "Kitab Yayımı İşinin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi

33. Fazil Abbasov - “İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına Üzv Dövlətləri Jurnalistlərinin Assosiasiyası” İctimai Birliyi

34. Gülsarə Həsənova - "Təhsilə Dəstək Mərkəzi" İctimai Birliyi

35. Büllur Məmmədova - "Mədəniyyətin və Milli Ənənələrin Təbliği" İctimai Birliyi

36. Nail Şükürov - “Üfüq” gənclərin inkişafı naminə İctimai Birliyi

37. Azər Əliyev - "Gələcəyə Qayğı" regionların sosial iqtisadi inkişafına dəstək İctimai Birliyi

38. Lamiyə İsazadə - "Kimsəsiz Uşaqların Sosial Müdafiəsi" İctimai Birliyi

39. Vəfa Seyidova - "Meslek" eqli ve fiziki qusurlu ushaqlara qaygi İctimai Birliyi

40. Natavan Əzizova - "Biləsuvarda qadınların sosial inkişafına dəstək" İctimai Birliyi

41. İlqar İsgəndərov - "İnkişafa Doğru" Regionların Sosial İqtisadi İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi

42. Şaban Nəsirov - "İctimai İştirakçılığın Dəstəklənməsi" İctimai Birliyi

43. Rəşad Cəfərov - “İnnovasiyaya Doğru” Gənclərə Dəstək İctimai Birliyi

44. İndira Şəmsvari - Tərəqqi Sosial İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birliyi

45. Səbinə Kərimova - Əlilliyi Olan Şəxslərin Sosial Müdafiəsinə və İnteqrasiyasına Dəstək İctimai Birliyi

46. Adil Nəsibov - "Bəhram Nəsibov Yaradıcılığının Təbliği" İctimai Birliyi

47. Gülbahar Əliyeva - "Mədəni irs və multikultural inkişaf" maarifləndirmə İctimai Birliyi

48. İlham Əliyev - "Hüquqi və Demokratik İslahatlar Mərkəzi" İctimai Birliyi

49. Mehriban Hüseynova - Valideyn Himayəsindən Məhrum olmuş Uşaqlara Dayaq İctimai Birliyi

50. Esmira Orucova - "Həsrət Yolu" Əsir və Girovlara Kömək İctimai Birliyi

51. Eynulla Xeyrullayev – Quba RQHTRTM

52. Murad Hüseynli - Təkan Tələbə Gənclər İB

53. Rauf Rəcəbov – Azərbaycan Milli İnkişaf Layihəsi İB

54. Siyavuş Əmirli – ULUS Fondu

55. Muxtar İmanov – "Folklorçular" İctimai Birliyi

56. Aynur Əliyeva - "Regional inkişaf üzrə maarifləndirmə" İctimai Birliyi

57. Nəsimi Həsənov - "Dünya Azərbaycanlılarının Vətənpərvərlər" İctimai Birliyi

58. Təranə Əhməd - Kimsəsiz və aztəminatlı ailələrin uşaqlarına sosial-mənəvi dəstək İctimai Birliyi

59. Sadiq Həsənov - “Sağlam həyata doğru" Ekoloji İctimai Birliyi

60. Çingiz Bayramov - Türkiyə Universitetləri Məzunları İB

61. Nəsiman Yaqublu - Tarix və Mətbuat Araşdırmalarına Dəstək

62. Teymur Mirzəyev - "Region İcmalarının İnkişafına və Yoxsulluğun Azaldılmasına Dəstək" İctimai Birliyi

63. İlham İsmayılov - Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi İctimai Birliyi

64. Nizami Məmmədov - "Araz" Ziyalılar İctimai Birliyi

65. Mübariz Göyüşlü - "Müasir İnkişaf" İctimai Birliyi

66. Taleh Əliyev - Vətəndaş İştirakçılığının Təşviqinə Dəstək İctimai Birliyi

67. Esmira Fuad - Mirzə İbrahimov adına Kitab Fondu

68. Aynurə Hüseynova - "Antinarkomaniya Sahəsində Gənclərin Təşəbbüsü" İctimai Birliyi

69. Fizuli Kərimov - Vətəndaş Cəmiyyəti Naminə Maarifləndirmə İctimai Birliyi

70. Famil Gözəlov - Əhalinin Maarifləndirilməsinə Mütəxəssislərin Dəstəyi

71. Ms. Rada Abbas – Head of the Social Assistance to Women War Veterans

72. Hasil Tağıyev - "Qayıdış" İctimai Birliyi

73. Ayaz Mirzəyev - Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi

74. Tahirə Nağıyeva - “Loğman” Qaçqınlara Dayaq Mərkəzi İctimai Birliyi

75. Könül Muxtarova - “Milli Dəyərlərin Qorunması” İctimai Birliyi

76. Bəyimxanım Verdiyeva – Xan Şuşinski Fondu

77. Nisə Qasımova - "Mədəniyyət Dalğası" yaradıcılığın təşviqi İctimai Birliyi

78. Kübra Məmmədova - "Regional Qadın Təşəbbüsləri" İctimai Birliyi

79. Rəfael Becanov - "İnsan Hüquqları və Maarifçilik" İctimai Birliyi

80. Dəyanət Osmanlı – Türk Dünyası İnfo İB

81. Şahin Rəcəb - "Azərbaycan Valideyn-Müəllim Assosiasiyası" İctimai Birliyi

82. Adil Adilov - "Regional İnkişafa Yardım" İctimai Birliyi

83. Raqib Əliyev - "Saatlı" sosial inkişafa yardım İctimai Birliyi

84. Xədicə Mikayılova - Azərbaycan Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyi

85. Xuraman Ağayeva - "Sosioloji Qrupların Psixoloji Reabilitasiyası" İctimai Birliyi

86. Hacıəhməd Həsənov - “Faiq” kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının İctimai Birliyi

87. Rüstəm Məlikov - "Ana Kür" ekoloji problemlərin öyrənilməsinə kömək İctimai Birliyi

88. Fatimət Ağamirzəyeva - "Xalça Dünyası Assosiasiyası" İctimai Birliyi

89. İlkin Ağayev - "Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya" İctimai Birliyi

90. Hacı Nərimanoğlu – Zəngəzur Cəmiyyətləri İB

91. Qnyaz Yusifov - “Ailələrə Sosial Dayaq" İB

92. Cəsarət Hüseynzadə - "İnformasiya Təşəbbüslərinə Dəstək" İctimai Birliyi

93. Həsən Məmmədov - "Şəmsi Əsədullayev" xeyriyyə İctimai Birliyi

94. Ruslan Atakişiyev - İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyi

95. Vəfa Xəlilli - “Gəncliyə Dəstək” İctimai Birliyi

96. Vüsalə Hüseynova - "İslahatçı qadınlar və innovasiyalar" İctimai Birliyi

97. Murad Qəribli - "Sağlam Yaşa" gənclərin maarifləndirilməsi İctimai Birliyi

98. Fikrət Xəlilov - "Yoluxucu Xəstəliklərlə Mübarizə" İB

99. Dadaş Quliyev - Vətən Fədailərinin Hüquqlarının Müdafiəsi İctimai Birliyi

100. Gülşən Axundova - Qadın İnkisaf Gələcək İB

101. Elmar Hüseynov – Həmvətənlərə Dəstək İB

102. Roza Əliqızı - Əsgər Ailəsi Cəmiyyəti VTİB olaraq

103. Mehman Əliyev - "Müasir Gənclərin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi

104. Vüqar Əhmədov – Azərbaycan Amerika Gəncləri İB

105. İlqar Orucov - "Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi

106. Cavad Qasımov - İstedadlı Əlillər İctimai Birliyi

107. Fikrət Yusifov - Ekonomiks Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birliyi

108. Novella Cəfərova - D.Əliyeva adına Azərbaycan Qadinlarının Hüququnun Müdafiəsi Cəmiyyəti

109. Azər Ələkbərov - Bakı İnsan Hüquqları Məktəbi

110. Məhəmməd Əliyev - "Qarabağ" Kənd Təsərrüfatının İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi

111. Tural Quliyev - "Addım" Gənclərin Təşəbbüsünə Dəstək İctimai Birliyi

112. Nailə İsmayılova - "Yeni Həyat" Humanitar və Sosial Dayaq İB

113. Ətrabə Məmmədova- Müharibədən Zərər Çəkmiş Ailələrə Dəstək İctimai Birliyi

114. Telman Dadaşov - Tərəqqi Sosial İnkişaf İctimai Birliyi

115. Bəsti Nəsibova - "Gələcəyə Baxış" Avropaya İnteqrasiya İctimai Birliyi

116. Sevinc Əlizadə - "Zəfər" şəhid ailələrinə dəstək İctimai Birliyi

117. Firuzə Babayeva - "Əlillərin Beynəlxalq Əməkdaşlığı Uğrunda " İctimai Birliyi

118. Şəkərxanım Əliyeva - "Gender Bərabərliyi" İctimai Birliyi

119. Gülnarə Səlimova - "Gülsam" Əlillərin Reabilitasiyasi İctimai Birliyi

120. İradə Həsənova - "Səma və Eko" Sosial İqtisadi İnkişafa Yardım İctimai Birliyi

121. Məhsim Məhsimov - Regional Medianın İnkişafına Yardım

122. Raci Səfərov - "Tərəqqi" Gəncliyin İnkişafı İctimai Birliyi 123. Azadə Məmmədova – Bacarıqlı Əllər Dünyası İB

124. Vüsal Mirzəyev - Yerli İdarəetməyə Yardım İctimai Birliyi

125. Mətanət Zeynalova - "Bizim şəhər" Sumqayıt Sosial-İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi

126. Davud Rəhimli - Azərbaycan Respublikası Əlil Təşkilatları İttifaqı

127. Mete Xalidə - Gəncəfilm Kino Yaradıcılığının İnkişafına Təkan İctimai Birliyi

128. Elmira Mehtiyeva - "Yeni Fikir" JHIB

129. Afiq Məlikov – Maarifpərvərlik” Azərbaycan Gənclərinin İctimai Yardım Assosiasiyasi (MAGIYA) İctimai Birliyi

130. Ramin Mahmudov - “Yurd” Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İB

131. Şahin Qədirov - “Zirvə” mədəniyyət və incəsənət İctimai Birliyi

132. Yadigar Məmmədli - Azərbaycan Demokratik Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi

133. Zərifə Əsgərova - "Vətən Uğrunda Şəhid Ailələri və Milli Qəhrəmanlar" ictimai birliyi

134. Anar Xəlilov - Sağlam İnkişaf və Maarifləndirmə ictimai birliyi

135. Məlekyə Əlizadə - Gəncə Regional Qadın Mərkəzi

136. İlqar Qasımov - "Hüquqi Yardım" ictimai birliyi

137. Könül Ağayeva - RƏQƏMSAL İNKİŞAF İCTİMAİ BİRLİYi

138. Lyudmila Xəlilova - Qadınlar Bələdiyyələrin İnkişafı Uğrunda İctimai Birliyi

139. Leyli Quliyeva - Qloballaşan Azərbaycan Sivil İnkişaf Mərkəzi

140. Namiq Rzayev - Ekomed İB

141. Teymur Vəliyev - Sosial və İqtisadi İslahatlara Dəstək İctimai Birliyi

142. Rahilə Mehtiyeva - Sosial-İqtisadi və Ekoloji İnkişaf İctimai Birliyi

143. Qasım Xasməmmədli - Avropanın Gənc Azərbaycanlı Dostları Assosiasiyası

144. Nəsrulla Nurullayev - Ahıl Ziyalılara Qayğı İB

145. Cəlal Əmənov - Tərəqqi Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyi

146. Yeganə Sultanova - Azərbaycan Diabet Liqası

147. Mənsura Rəsulzadə - "Alyans" Canlı Aləmin Mühafizəsi İctimai Birliyi

148. Fərrux Əsgərov – “Cəmiyyətin Davamlı İnkişafına Yardım” İctimai Birliyi

149. Samir Adıgözəlli - İctimai-Siyasi Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzi

150. Mərhəmət Əsgərova - Demokratik İslahatlar və Hüquq İctimai Birliyi

151. Gülzar İbrahimova - Hərbi Cərrahlar İB

152. Zülfüqar Ələsgərov - Beynəlxalq Liberal Maarifçilik Mərkəzi

153. Əli Mirzəyev- Şirvan RQRTM

154. Fərqanə Əliyeva - Sosial Iqtisadi Araşdırmalar

155. Himayət Rizvanqızı - Himayədar Humanitar Tərəqqi İctimai Birliyi

156. İradə Əliyeva - Peşəyönümlü Təhsilin İnkişafına Yardım İctimai Birliyi

157. Leyla Hüseynova - Sosial Rifah Qaçqın və məcburi köçkünlər İctimai Birliyi

158. Mayis Əliyev – Sosial Hüquqların Araşdırılması İB

159. Siyavuş Qasımov - İnnovasiyalara və İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi

160. Əli Cəfərov - "Demokratiyanın və Milli Dəyərlərin Təbliği" İctimai Birliyi

161. İntiqam Yaşar - Dünya Gənc Türk Yazarlar Birliyi

162. Çingiz Qənizadə - Demokratiya və İnsan Hüquqları Komitəsi

163. Səidə Qocamanlı - İnsan Hüquqları və Qanunçuluğun Müdafiəsi İctimai Birliyi

164. Səadət Bənənyarlı - "Beynəlxalq İnsan Hüquqları Cəmiyyəti Azərbaycan Milli Bölməsi" İctimai Birliyi

165. Kübra Babayeva - Azərbaycan Maarifçi Xeyirxah Xanımlar İctimai Birliyi

166. Gülnarə Şəbiyeva - "Ailə" Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi

167. Rəna Mirzəzadə - Gender və İnsan Hüququ Araşdırma Birliyi

168. Ramil İsgəndərli - "Hüquqi Təhlil və Araşdırmalar" İctimai Birliyi

169. Solmaz Əliyeva – Gənc Mühasiblər Birliyi

170. Ayaz Məmmədov - "Azərbaycan Yeni Nəsil Hüquqşünaslar Assosiasiyası" İB

171. Tural Hüseynov - İşgəncələrə Qarşı Azərbaycan Komitəsi İctimai Birliyi

172. Eyyub Hüseynov – Azad İstehlakçılar Birliyi

173. Nəzrin Babazadə - Gənclərin İnkişafı İctimai Birliyi

174. Elgün Atalıyev - "Azərbaycan Vikimedia Könüllüləri" İctimai Birliyi

175. Mariya Hüseynova - “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım” İctimai Birliyi

176. Novruz Əliyev - Araz heyvandarlıq-südçülük İctimai Birliyi

177. Vidadi Quliyev- "Muğan düzü" Sosial İnkişaf İB

178. İlqar Əliyev - "Gələcəyin Memarlığına Dəstək" İctimai Birliyi

179. Xanlar Məmmədov – Effektiv Təşəbbüslər Mərkəzi İB

180. Xanoğlan Əhmədov - "Media və Mülki Cəmiyyət" İctimai Birliyi

181. Hafiz Səfixanov - Minalar Əleyhinə Azərbaycan Kampaniyası İB

182. Cəmilə İsbəndiyarova - Zeka İşığında” Milli Dəyərlərin Təbliğinə Yardım İctimai Birliyi

183. Gülayə Səfərova - "Ailə Dünyası" Ailələrə Hüquqi Yardım İctimai Birliyi

184. Hatəm Cabbarlı - Avrasiya Təhlükəsizlik və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi

185. İlqar Hüseynli - Sosial Strateji Tədqiqatlar və Analitik Araşdırmalar İB

186. Eldəniz Salmanov - Türkdilli Dövlətlərlə Dostluq və Mədəni Əlaqələr Cəmiyyəti

187. Elman Aslanov - Qüdrətli Azərbaycan Naminə İctimai Birliyi

188. Mehri Xanbabayeva - Azərbaycan Tarixçiləri İctimai Birliyi

189. Çingiz Dadaşov - Demokratik İnkişafın Təşviqi " İB

190. Qafar Mehdiyev - Müstəqil Araşdırmaçı Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi

191. Əli Balayev - Savalan tarixi araşdırmalar İctimai Birliyi

192. Samir Həsənov - "Ulduz" İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Sahəsində Maarifləndirmə İctimai Birliyi

193. Jalə Cəfərova - Milli Mədəniyyətin Təbliği İB

194. Sevil Yüzbaşova - Eko Aləm İB

195. Aqil Fərəcov - "Qızılbaş" Gəncləri Maarifləndirmə İctimai Birliyi

196. Muğamat Əliyev- Gənc Vətənpərvərlər Birliyi

197. Rauf Əhmədov - "İnnovativ Gənclər" İB

198. Fuad Abbasov - "Misra" informasiya mübadiləsi və təşəbbüsləri İctimai Birliyi

199. Heyran Məmmədova - "İnsan Hüquqları üzrə Təlim və Tədqiqat" İctimai Birliyi

200. Təhmasib Novruzov - "Azadlıq Hərəkatçıları" İctimai Birliyi

201. Niyaməddin Orduxanlı - "Bələdiyyələrin İnkişafına Yardım" İctimai Birliyi

202. İradə Rizazadə - Vətəndaşların Sosial Rifahi Naminə İB

203. Növrəstə Yusifova - “Qarabağ Əlilləri və Veteranları” İctimai Birliyi

204. Emin Əliyev - Ekoloji təmiz məhsul istehsalçıları və ixracatçıları İB-nin sədri

205. Asif Əsgərli – Azərbaycan Demokratik Tələbə Gənclər Təşkilatı

206. Tənzilə Rüstəmxanlı – Azəri Türk Qadınlar Birliyi

207. İradə Yaqubova - "ELS-Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi" İB

208. Vasif Musayev - Kəndlərin İnkişafı Uşaq və Gənclər İctimai Birliyi

209. Məhluqə Rəhimova - Əlil Qadınlar Cəmiyyəti

210. Dünyaxanım Əliyeva - Dünya Ana və Uşaqlar İctimai Birliyi

211. Ruslan İsmayılov - İnsan Hüquqları üzrə Monitorinq və Maarifləndirmə Mərkəzi İB,

212. İlhamə Qurbanova - Ailə və Ətraf Mühit IB

213. Sabuhi Abdullayev – “ELM” Gənclərin Sosial-İntellektual İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi

214. Elçin Nəsirli - Sənaye, Mənəvi və Mədəni Tərəqqi naminə Beynəlxalq Təşkilat

215. Şərqiyə Məmmədova - Maarifçi Qadınlar İctimai Birliyi

216. Niyazi Mehdi - Vətəndaş Cəmiyyəti uğrunda Qadınlar Alyansı (qısaca: Qadınlar Alyansı)

217. Mehman Xəlilov - Gəncə Avratlantik Məlumat Mərkəzi

218. Ülviyyə Axundova - “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyi

219. Tükəzban Süleymanova - Öyrədərək Öyrənirik" Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi

220. Əhməd Abbasbəyli - "Cəmiyyətin və Vətəndaş Münasibətlərinin İnkişafı" İctimai Birliyi

221. Gülçöhrə Məmmədova - Azərbaycan Respublikasında Memarlıq, inşaat elminə və tədrisin inkişafına yardım xeyriyyə fondu

222. Əziz Ələkbərli - Azərbaycan Qaçqınlar Cəmiyyəti İctimai Birliyi

223. Sahib Fərzəliyev - Potensial Sumqayıt Mütəxəssislər Birliyi

224. Elşad Məmmədli - Vətəndaş Maarifləndirilməsi İB,

225. Mahirə Əmirhüseynova - XXI Əsrin Qadınları İB

226. Şəhriyar Məcidov - Avropaya İnteqrasiya Mərkəzi İctimai Birliyi

227. Fəridə Vəliyeva - Miqrasiya Proseslərinin Tədqiqi İctimai Birliyi

228. Elşad Eyvazlı - Tərəfsiz Jurnalistlər İctimai Birliyi

229. Anar Aslanov – Gənclərin Sosial Problemlərinin Həlli

230. Akif Kərimov - “Kür - Xəzər” Xeyriyyə İctimai Birliyi

231. Südabə Məmmədova - "Təmas" Regional İnkişaf İctimai Birliyi

232. Azər Əliyev - Gəncliyin Təşəbbüsü Maarifləndirmə İctimai Birliyi

233. Namir Sərdarlı - “Könüllülər fəaliyyətinin təbliği” gənclər İctimai Birliyi

234. Şövqi Bünyatov – “Əczaçılar Klubu” İctimai Birliyi

235. Səlim Əsgərov - "Skalpel" xəstələrə yardım İctimai Birliyi

236. Tamaşa Quliyeva - Üçüncü Sektor İctimai Birliyi

237. Sevda Tahirli - Mirzə Ələkbər Sabir Fondu

238. Pərviz Mustafayev - «Yeni Gələcək» Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi

239. Rəsmiyyə Abdullayeva - Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyi

240. Fidan Maqsudova - Müasir Qadın və Cəmiyyət İB

241. Hüseyn İbrahimov - “Sosial-Mədəni Dəyişikliklərin Öyrənilməsi” İctimai Birliyi

242. Asəf Vəliyev - Müstəqil Jurnalistlərə Texniki və Hüquqi Yardım İctimai Birliyi

243. Yəhya Sənan - Marketinq Fəaliyyətinin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi

244. Zaur Orucov - "Zərərli Vərdişlərə Qarşı" İctimai Birliyi

245. Dinara Bayramlı - "SAF Həyat Naminə" Gənclər İctimai Birliyi

246. Məzahir Əfəndiyev - «Narkotiklərə Qarşı Təbliğat» İctimai Birliyi

247. Namiq Cabbarzadə - Iqtisadi Münasibətlərin İştirakçılarının Maarifləndirilməsinə Kömək İctimai Birliyi

248. Firuzə Rəsulova - Azərbaycan Milli Kulinariyasının Araşdırılması, Təbliği və Dünyaya İnteqrasiyası İctimai Birliyi

249. Mətanət Cəfərova - Əsgər Ailələrinə Dəstək İB

250. Şəbnəm Dadaşova - Qadın və Cəmiyyət Vətəndaş Maarifçiliyi İctimai Birliyi

251. Qalibə Budaqova - Azərbaycan Milli Qəhrəman Ailələrinin Sosial Müdafiəsi

252. Ramil Abbasov - "Spektr" sosial-iqtisadi araşdırmalar və inkişaf İctimai Birliyi

253. Turqut Abbasbəyli - “Rezonans” gənclərin İctimai Birliyi

254. Məhərrəm Zülfüqarlı - İctimai Problemlərin Tədqiqi Assosiasiyası

255. Zahir Məlikli – “Zəka” Ziyalılar Məclisi İctimai Birliyi

256. Şahin Rəhmanlı - İrəli İctimai Birliyi

257. Xəlil Süleymanov - Şəfa Psixoloji Sosial Yardım Mərkəzi

258. İradə Nəsirova – “Mərhəmət" Kimsəsizlərə Yardım İB

259. Həbib Misirov - Aşıq Şəmşir” Mədəniyyət Ocağı İctimai Birliyi

260. Elşən Süleymanov - «Keçi Təsərrüfatçıları» İctimai Birliyi

261. Rəşad Həsənov - İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi

262. Rəhman Səfərov - Goranboyun Sosial İqtisadi İnkişafı Naminə

263. Həmid Qasımov - Azərbaycan Tələbələri İctimai Birliyi

264. Elman Əhəmdov - Azəri Tat Mədəniyyət Mərkəzi İB

265. Asim Vəliyev- Gənclərin Töhfəsi İB

266. Samir Axundov - "İntellekt" Sərhədsiz Maarifçi Gənclər İctimai Birliyi

267. Niyazi Həsənov - "Bərəkət" İctimai Birliyi

268. Afər Hacıyev - Azərbaycan Toxumçular Assosiasiyası İB

269. Ədil Ədilzadə - Yeni Həyat-İqtisadi İnkişaf İB

270. Könül Quliyeva - «Uşaqların Gələcəyi Naminə» İB

271. Namiq Qafarov - «Sosial İslahatlara Dəstək’’ İctimai birliyi

272. Sevil Allahverdiyeva - "Qadın Problemlərinin Tədqiqatları Mərkəzi" İctimai Birliyi

273. Pərvanə Mustafayeva - "Aşıq Pəri Məclisi" Ozan Sənətinin Təbliği İctimai Birliyi

274. Nurəddin Mehdiyev - Bizim Nəsil Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyası İB

275. Aydın Əbilov - "Yeni Yazarlar və Sənətçilər" İctimai Birliyi

276. Nazlı Zeynalova - Azyaşlıların hüquqi maariflənməsinə kömək» İB

277. Xoşbəxt Seidova - Gənclərin Tənhalara dayaq İctimai Birliyi

278. Saleh Bağırov - İrs – Gənclərin Maarifləndirmə və Təbliğat Mərkəzi” İctimai Birliyi

279. Fərid Məlikov - İqtisadi və Sosial Təşəbbüslərdə Tərəfdaşlıq İctimai Birliyi

280. Hafiz Həsənov - "Hüquq və İnkişaf” İctimai Birliyi

281. Mütəllim Rəhimov - Demokratiyanın İnkişafı Problemləri Mərkəzi İctimai Birliyi

282. Aynur Zülfüqarova – “Qadın və Uşaqların İnnovativ Maarifləndirilməsinə Dəstək” İctimai Birliyi

283. Günxan Əhmədli - Sosial-İqtisadi Təşəbbüslərə Dəstək

284. Sahil Hüseynzadə - Biləsuvar Yeniyetmə və Gəncləri İB

285. Eldar Nağıyev - Gənclərin Tərəqqisinə Dəstək İctimai Birliyi

286. Rüfət Əsgərov - "Dəmirağac" Ekoloji İctimai Birliyi

287. Vidadi Fətullayev - Miqrasiya sahəsinin inkişafı İctimai Birliyi

288. Elçin Muxtarlı - Sağlamlığa Xidmət İctimai birliyi

289. Lamiyə Kərimova - Psixososial Reabilitasiya və İnkişaf İctimai Birliyi

290. Yeganə Mirzəyeva - "Cığır" Mənəvi Dəyərlərin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi

291. Səməd Hətəmov - Doğma Yurda Qayıdış İctimai Birliyi

292. Biosfer İctimai Birliyi.